Miscellaneous » About Us » Staff Directory

Staff Directory

 
Get in touch! Click on the staff member's name to send them an email.
 
Jennifer Adams Grade 1 Teacher
Olivia Ahlman ES Special Education Teacher
Brianne Akers Grade 4 Teacher
Cathy Alix Nurse (Nurse Lead)
Christopher Allen MS ELE Teacher
Suyapa Allen Adjustment Counselor
Jillian Amaral Integrated Arts Elementary School Teacher
Sheryl Amodie Administrative Assistant - Elementary School
Melanie Anderson Special Education Teacher HS - Academic Support
Victoria Anderson ES Interventionist
Mallery Andreozzi Physical Education Health Teacher, Athletic Director
Anai Arenella Kindergarten Teacher
Justin Augusto HS Special Education Teacher
Annie Azarloza Director of Teaching and Learning
William Baga District Administrator of Data, Analytics, and Assessment
Gregory Banks Maintenance Assistant
Chris Barb HS Teacher
Nadine Barrows Administrative Assistant - Shared
Michelle Bartucca Grade 3 Teacher
Maureen Belanger Accounting Specialist
Judith Belfleur School Culture Liaison -MS
Christiana Benson Principal Elementary School
Dana Benton-Johnson Director of School Culture and Climate
Heidi Berkowitz Director of Outreach and Development
Anne Bibeault Alternative Room Assistant
Raquel Binsack MS Teacher
Anne Blackney Guidance Counselor
Meghan Blaisdell Kindergarten Teacher
Curtis Boisvert Physical Education and Health Teacher
Suzanne Booker Grade 3 Teacher
Magdala Bordes-Joseph MS Adjustment Counselor
Ashley Bortolotti Grade 8 Humanities Teacher
Jessica Bourassa Intensive Teacher
Kristen Bowerfind Accounts Payable Specialist
Connie Bozzi Paraprofessional
Christopher Brown MS Math Teacher
Leeanna Brown HS Guidance Counselor
Amanda Bruno Grade 1 Teacher
Yesennia Cabral MS Spanish Teacher
Joselyn Carlin ES Spanish Teacher
Ally Calvert ES Special Education Paraprofessional  1:1
Karen Calvert Director of Finance
Courtney Camacho Adjustment Counselor
Eric Carcamo Paraprofessional - MS - Academic Support
Christine Carr Teacher
Michelle Carter Grade 4 Teacher
Mark Chabot Maintenance Assistant
Ashley Chalfin Special Education Teacher MS - Grade 6
Brenda Charlette Intensive Teacher
Malik Chase MS Service, Leadership & Character Education
Alyson Churchill Special Education Teacher ES - Grade K
Juliette Coatsworth Middle School Guidance Counselor
Maureen Clark ES Grade 2 ELE Teacher
Rosie Coelho Paraprofessional
Megan Collins ES Special Education Paraprofessional K-4
Kevin Conlon Math Interventionist (MS)
Danielle Conway Grade 7 Teacher
John Conte HS ELE Teacher
Karen Corey Grade 2 Teacher
Karen Corrado Grade 2 Teacher
Melissa Costa Service, Leadership and CE Guidance Counselor
Mike Cournoyer High School Principal
Allison Cove Special Education Teacher ES - Grade 1
Debbie Davenport Paraprofessional  
Christine Davidson Special Education Teacher MS - Academic Support
Elisa De ES Grade 4 ELE Teacher
Zoraida DeFreitas HS Spanish Teacher
Tracie DeGasparre Administrative Assistant Student Services
Jessica DeOrsey Special Education Teacher ES - Grade 2
Alisa Diakite Middle School Principal
Alan Dias TLC Behavior Analyst
David DiPaolo HS Teacher
Kim DiRodi HS Teacher
Victor Donaire MS World Languages Teacher
Jaynemarie Dundilus Grade 8 STEM Teacher
Margaret Duran Librarian
Vandra Durning Payroll/Accounting Assistant
Matt Duska Art Teacher
Ben Dyer Middle School Instructional Coach
Sean Earle School Culture Liaison
George Eddis Grade 6 ELA Teacher
Bill Ells HS Teacher
Lauren Ells HS Teacher
Luann Emanuel Administrative Assistant - Middle School
Laura Emerson ES Teacher
Brittany Engle HS Teacher
Robyn Ennis ES Intensive Reading Teacher
Kate Fagan Grade 1 Teacher
Donovan Fauvelle Grade 4 Teacher
Brianne Federico Special Education Teacher - Grade 3
John Feeney Technology Integration Specialist
Stephanie Fincher ES Grade 3 ELE Teacher
Julie Fitzgerald Adjustment Counselor
Kathleen Foley K-12 Curriculum Coordinator
Emily Francis ES Paraprofessional
Zoreida DeFreitas HS Teacher
Rafael Garcia Special Education Teacher HS
Jason Giampietro Grounds Supervisor
Kathleen Gimler Grade 4 Teacher
Amanda Goddard Director of ELE
Rebecca Goldberg Grade 5 Humanities Teacher
Rachel Goldman ES Interventionist
Casey Goodman Grade 3 Teacher
Patricia Goulding Paraprofessional
Jason Gracia Physical Education Health Teacher
Matthew Graham Grade 5 STEM Teacher
Misha Grandel Music Teacher, Orchestra
Patti Green Paraprofessional
Patricia Greene Food Services Manager
Michelle Greene TLC Teacher - Room 2
Allyson Grover ES Special Education Paraprofessional 1:1
Emily Guariglia School Psychologist
Shawn Gudmundson Dean of Student Life
Vanina Guidi HS Science Teacher
Sam Guptill HS Teacher
Justin Haffermehl Grade 3 Teacher
H Hardie Teacher (Department Head)
Matt Harrington Director of Operations
Shurron Harris Music Teacher Elementary School
Andrew Haskell MS Technology Teacher
Karen Haueisen Special Education Teacher MS - Grade 7
Kristin Hayes Administrative Assistant - High School
Amanda Haynes District 504 Coordinator/Adjustment Counselor HS
Kevin Heayden Facilities Manager
Elizabeth Heiden Math Interventionist (MS)
Juan Holguin HS Teacher
Sharon Howell Rising Stars Sub Separate Program Teacher
Danielle Iacobucci Grade 6 STEM Teacher
Lissette Ilaria Admissions and Volunteer Coordinator
Jennifer Johnson ES Grade 1 ELE Teacher
Joseph Johnson MS History Teacher
Katie Jodoin Intensive Teacher
Juliette Juarez MS Teacher
Ashley Kelly Grade 2 Teacher
Maeghan Kelliher Grade 8 Special Education
Kara Kinz HS Teacher
Alexandra Klier Sped Para – substantially separate program Rising Stars
Sue Kraus Grade 5 STEM Teacher (Team Leader)
Ashley LaCourse HS Teacher
Holly LaFave MS Art Teacher
Linda Lavallee Admin Assistant Operations
Nancy LeBlanc Guidance Counselor
Kim Ledoux Grade 6 Humanities Teacher
Vanessa Lennerton HS Teacher
Jean Lewis Transportation and Outreach Coordinator
Jessica Libucha Special Education Teacher MS - Grade 6
Rebecca Littlefield Grade 2 Teacher
Amy Lord HS Teacher
Peggy Lyons Enrollment Coordinator
Heidi Marini Paraprofessional - ES 
Caitlin Marshall Paraprofessional - Academic Support - HS
Natalia Martinez Guidance Counselor
Lauren Mason Grade 3 Teacher
Amanda Mathias Communications Coordinator
Rick McComb Maintenance Assistant
Shannon McCoy MS Special Education Paraprofessional
Juliana McDonald Grade 3 Teacher
Jessica McGinn Grade 5 STEM Teacher
Kaitlin McGrath Grade 1 Teacher
Terry McVay Grade 4 Teacher
Bethanne Milton MS Math Teacher
Keith Moan Technology Director
Erin Monahan ES Art Teacher
Hannah Moore MS Spanish Teacher
Linda Morse HS Teacher
Kathryn Mulvoy Grade 8 Social Studies Teacher
Carrie Munson Instructional Coach (ES)
Marylee Mutrie Nurse -ES

Mary Nagelschmidt

Special Education Liaison

Marissa Noe ES Spanish Teacher
Linda Noiseux Grade 2 Teacher
Kristin North Speech Language Pathologist
Sean Nugent MS Dean of School Culture
Jill Nyren ES Kindergarten ELE Teacher 
Lori Obenchain Director of Student Services
Jim Obenchain Teacher (Department Head)
Jason O'Brien Board Certified Assistant Behavior Analyst
AnnMarie O'Flaherty Paraprofessional
Lauren O'Reilly TLC Teacher - Room 1
Kerry O'Rourke Outreach Associate
Abigail Padien-Havens MS Grade 8 ELA Teacher
Kim Parsloe ES Grade 4 ELE Teacher 
Hannah Patalano Paraprofessional - MS
Lizz Pavao HS Teacher 
Roy Pavao HS Teacher (Department Head)
Teresa Peavey Grade 1 Teacher
Danielle Pelletier Grade 4 Teacher
Theresa Pereira HS Math Teacher
Josette Perkins Operations Manager
Kate Perry High School Teacher
Josh Philibert Grade 6 STEM Teacher
Susan Piraino HS Teacher
Sonny Polanco HS Spanish Teacher
Kricket Proulx Paraprofessional - MS
Mary Quinlan District Data Manager
Emily Quinlan High School Teacher
Rosemary Rapoza Grade 2 Teacher
Stephanie Rizzo Paraprofessional - MS - Academic Support
Meghan Roberts HS Teacher
Amanda Rooney ES Special Education Teacher
Jane Rotondi Technology Teacher Elementary School 
Bridget Ryan Special Education Teacher - HS
Courtney Ryan Special Education Teacher MS - Grade 8
Dirceu Santos HS Teacher
Fernando Santos Grade 7 Social Studies Teacher 
Vanessa Sclafani School Psychologist
Cheryl Sclar HS Dean of School Culture
Crosby Semerano Grade 5 ELA Teacher
Nancy Sepe Dean of Students
Judy Skinner Occupational Therapist
Nikole Skoko School Culture Liaison
Nicole Smith Kindergarten Teacher
Maxine Smith Speech Language Pathologist (.5)
Wendy Smith Kindergarten Teacher
William Snyder HS TechnologyTeacher
Heidi Solivan Kindergarten Teacher
Dr. Luis Soria Executive Director
Jamie St.Peter MS Special Education Teacher
Mary Staubitz Food Service
Jessica Stimpson Reading Interventionist (MS)
Deb Stone Intensive Teacher
Elizabeth Strojny Nurse MS
Aimee Sullivan HS Teacher
Marcia Sweeney Administrative Assistant
Nick Sweeney Technology Associate
Patricia Swiatek Paraprofessional
Courtney Tavares Special Education Paraprofessional
Julie Towne Kindergarten Teacher
Amy Tundel ES Paraprofessional
Allison True Grade 1 Teacher
Elise Tuggle Grade 6 STEM Teacher
Veronica Valenzuela HS Teacher
Shannon Vitek Grade 5 Humanities Teacher
Lindsey Vokes Speech Language Pathologist Assistant
Deidre West-Smith Assistant Director of Student Services